Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło 20 listopada 1989 r. "Konwencję o prawach dziecka", jest to powszechny międzynarodowy traktat, który wszedł w życie 2 września 1990 r. Polska ratyfikowała tę Konwencję 30 września 1991 roku.
Dzień Ochrony Praw Dziecka to bardzo ważny dzień zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych i dlatego 20 listopada wspólnie z naszymi przedszkolakami przypomnieliśmy sobie te ważne prawa. Tego dnia w naszej sali umieściliśmy kolorowe plakaty, które przypominały nam czego dotyczą prawa dzieci i opowiadały jak należy ich przestrzegać. Plakaty opowiadały nam o prawie do: życia i rozwoju, nazwiska, uzyskania obywatelstwa, poznania swego pochodzenia, zachowania tożsamości, wychowywania się w rodzinie, życia bez przemocy i poniżania, poszanowania życia prywatnego, wolności myśli, sumienia i religii, informacji i materiałów z różnych źródeł, nauki, zgodnie z jego możliwościami, i przygotowania do odpowiedzialnego życia w wolnym społeczeństwie w pokoju, zrozumieniu, tolerancji, równości płci, przyjaźni między różnymi grupami etnicznymi, religijnymi, narodami, zabawy i wypoczynku. Na zakończenie zajęć przedszkolaki same wykonały plakat, który będzie przypominał nam o Prawach Dziecka.

(I. M.)